BÜYÜK ERZURUM SOFRASI CAĞ KEBAP

Cağ kebabı, oğlak veya kuzu etinden yapılan Türk mutfağının en güzel kebap çeşitlerinden biridir

24 Ocak 11:38

GASTRO TURKEY / Mehmet Birtek

Geleneksel olarak Erzurum'un Oltu ilçesinde yapılan cağ kebabı, önceden terbiye edilmiş etin yatık bir şişe geçirilip odun ateşi üzerinde pişirilmesiyle hazırlanır. Cağ adı verilen şişler kullanılarak servis yapıldığından kebaba cağ kebabı denilmiştir.

Kartal Atalar ’da çok güzel bir restoran, Büyük Erzurum Sofrası 18 yıldır sadece cağ kebabı yapıyor ve başka şubesi yok. Mekâna ilk girişte yatık cağ kebabı ocağı kurulu ve kuzu eti meşe odunuyla pişiyor, sağda solda kaya tuzları dikkatinizi çekiyor, fırında girişte hemen puf lavaş yapımını izleyebiliyorsunuz, merdivenlere yöneldiğinizde bugüne kadar mekânı ziyaret eden ünlü, sanatçı, siyasetçi, sporcu vb ile mekan sahibi Mustafa beyin ve misafirlerle çekilen fotoğraflarıyla dolu olduğunu görüyorsunuz. Yine benim çok hoşuma giden bir detay hatıra defteri var isteyen herkes çıkışta hatıra defterine tadımla, mekanla ilgili duygu ve düşüncelerini yazabiliyor. Mustafa abi ve kardeşleri beraber işletiyor mekanı ve tüm Personel güler yüzlü hizmet veriyor.

Kuzular değişik yörelerden küçükken sürü olarak en az 100-150 civarı alınıyor ve çobanlara teslim ediliyor, bulundukları yörelerde yayla ve meralarda özenle besleniyor, büyütülüyor,  7-8 aylık olunca kesiliyor ve cağ kebabı yapılıp müşterilere sunuluyor. Kuzular Balıkesir, Trakya, Artvin vb. yörelerinin kuzuları olup sürü olarak alındığından lezzet farkı oluşmuyor. Her gün en az iki adet cağ kebabı sabah saat 11:30 da hazır oluyor ve akşam 22:00 ye kadar mekan açık.

Cağ kebabının yanında olmazsa olmazları öncesinde ayran aşı çorbası ve sonrasında kadayıf dolması diyor Mustafa abi.

Cağ kebabı yemeden önce masaya ilk önce yarma ve yoğurttan yapılan mide hazmını kolaylaştıran ayran aşı çorbası geliyor. Ayran aşı çorbasına ayrıca Erzurum ve çevresinde bolca yetişen ve tüketilen halk arasında kişniş diye bilinen hoş bir limon tadı ve çiçeksi aromaya sahip olan aş otu katılıyor ve harika bir çorba ortaya çıkıyor.  

Cağ kebabı mis gibi çok lezzetli, bu lezzetin sırrı kuzuların süt kuzusu olmasında, sadece kaya tuzu kullanmalarında, etler hazırlanırken fazla yağ ve sinirlerinin alınarak tuz, karabiber ve soğan suyuyla terbiye edilip, meşe odunuyla yavaş yavaş pişmesinde saklı. Ben cağa dizilen kebaplardan beş adet yedim, inanın yedikçe yiyesi geliyor insanın. Cağ kebabın yanında, lavaş, turşu, biber ve domates ızgara veriliyor.

Yine manda yoğurdu güveç kabında katı kıvamlı, çok lezzetli. Cağ kebabını yedikten sonra yine Erzurum’a özgü sıcak kadayıf dolması tatlısı bir harika. Sıcacık, içi ceviz dolu, güzel kızarmış birde şerbeti dengeli eklenince ortaya mükemmel bir lezzet çıkıyor. Mekândan karnınız tok, ağzınız şerbetli ve çok güzel hatıralarla ayrılıyorsunuz.

İstanbul’da İyi bir cağ kebabı yemek istiyorum diyorsanız size önereceğim ilk adres burası olur. 

 

 

Uyarı! Bu sitede yer alan tüm içerikler, "5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu" uyarınca tescil ve koruma altındadır. Kısmen dahi olsa; basılı şekilde ya da internet üzerinde, izinsiz çoğaltılıp kopyalanamaz, alıntı yapılıp kullanılamaz. Ancak habere aktif link verilerek kullanılabilir. Aksi taktirde ADA Hukuk Burosu yetkilidir.


WEB MEDYA AJANS