Topraktan Sofraya Sürdürülebilir Bir Lezzet Durağı

Bodrum Tilkicik koyunun eşsiz deniz manzarasıyla misafirlerini ağırlamaya başlayan Karski Steak House, ‘topraktan sofraya’ anlayışıyla sürdürülebilir mutfağın en güzel örneğini sunuyor

31 Temmuz 10:50

GASTRO TURKEY

Karski’den Gastronomide Sıfır Atık Adımı

Etini 17 dönümlük çiftliğinde, sebze ve meyvesini ise 6 dönümlük bahçesinde üreterek misafirlerine ulaştıran Karski, hem ürettiği kadar tüketiyor hem de sağlıklı ve doğal menüleriyle fark yaratıyor. Yemek artıklarını da çiftlik üzerinden geri dönüşüme kazandıran mekân, ‘Gastronomide Sıfır Atık’ projesine katkıda bulunuyor. 

Bodrum yeme içme sektöründe 43 yıllık deneyim sahibi İşletmeci Şef Adnan Şen’in, ustalık dönemini mekânı Karski Steak House, ‘topraktan ve denizden sofraya’ anlayışıyla ürettiği kadarını tüketerek, sürdürülebilir mutfağın temellerini atıyor.

Pandemiyle birlikte zorunluluk haline gelen sağlıklı ve doğal beslenmeyi mottosu eden Karski; etini 17 dönümlük arazi üzerine kurulu çiftliğinden, meyve ve sebzelerini ise 6 dönümlük bahçesinde üreterek misafirleriyle buluşturuyor.  Tilkicik koyunun denizi ve doğayı birleştiren eşsiz manzarasında konumlanan mekân, kendi üretim tesislerinden elde ettiği organik gıdaları, Bodrum’un ünlü şeflerinin danışmanlığında hazırlanan kolektif menüsüyle birleştirerek misafirlerine eşsiz tatlar sunuyor.

Et, kebap, vejetaryen lezzetleriyle fark yaratan Karski, ‘Gastronomide Sıfır Atık’ projesine katkıda bulunmak adına ise sebze ağırlıklı yemek artıklarını çiftliklerindeki hayvanlar üzerinden geri dönüşüme kazandırarak doğaya hizmet ediyor.

 

Uyarı! Bu sitede yer alan tüm içerikler, "5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu" uyarınca tescil ve koruma altındadır. Kısmen dahi olsa; basılı şekilde ya da internet üzerinde, izinsiz çoğaltılıp kopyalanamaz, alıntı yapılıp kullanılamaz. Ancak habere aktif link verilerek kullanılabilir. Aksi taktirde ADA Hukuk Burosu yetkilidir.