Tarihi 1810 Beşçeşmeler Simit Fırını

Tarihi 1810 Beşçeşmeler Simit Fırını 1. Dünya savaşında Osmanlı ordusunun ekmek ihtiyacını da karşılamıştır 

27 Haziran 14:09

GASTRO TURKEY / Mehmet BİRTEK

İSTANBUL- Maltepe ilçesinde Merkez camisi ile Emniyet Müdürlüğünün arasındaki sokaktan sahile doğru yürüdüğünüzde tren yolunun hemen altında Yalı Mahallesi mevkiinde yer alan Beşçeşmeler, ilçenin en nostaljik ve tarihi yerleşim bölgesidir. 

Tarihi Bizans İmparatorluğu’na kadar dayanan eski bir yerleşim bölgesi olan Maltepe’de popüler bir bölge olan Beşçeşmeler; adını meydanında yer alan çeşmesinden almaktadır. 

Meydanında bulunan ağaçları ve dar sokakları ile Maltepe’nin nostalji kokan bölgesi Beşçeşmeler, özellikle yaz aylarında oldukça yoğun bir ilgi görmektedir. 

Beşçeşmeler, Türk televizyonlarında severek izlenilen Mahallenin Muhtarları isimli dizinin de çekildiği yerdir. 

Simit yiyeceğin 600 yıllık bir geçmişi olup adını ilk üretildiği yer olan Smiti'den (İzmit) aldığı sanılmaktadır. İstanbul'a gelen ya da İstanbul'dan doğuya giden kervanların konaklama alanı olarak bilinen İzmit'te yolculara pratik bir yiyecek olarak hazırlanan simit, bu özelliği ile de ilk fast food örneklerinden sayılabilir. Kervanlarda yolculuk yapanların atıştırmalık olarak yanlarına aldıkları simitleri, yol boyunca karşılaştıkları kişilere "Simiti'den" aldıklarını söyledikleri için, bu halka şeklindeki yiyeceğin adı simit olarak kalmıştır. Bazı yerlerde simite gevrek de denilmektedir.

Beşçeşmeler simit fırını bu sokakta en eski binada hizmet vermektedir. 1810 yılında yapılan triplex tarzı yığma taş bina günümüze kadar sapasağlam gelmiş, şuan hizmet vermekte ve üzerindeki tarihi fırının mührü halen durmaktadır. Tarihi fırın 1. Dünya savaşında Osmanlı ordusunun ekmek ihtiyacını da karşılamıştır.

Tarihi Beş Çeşmeler fırınında bizleri işletme sahibi Savaş Toraman ağırladı. Toraman sabah kahvaltısının yanı sıra akşam saatlerinde çıkan simitlerin de 5 çayında çok talep gördüğünü, fırının öğlen okul çıkışında çevreden gelen öğrencilerin uğrak yeri olduğunu, hala ayakta tutmaya çalıştığı taş fırında odun ateşinde pişen simitlerin ayrı bir özelliğin de her simit satıcısına satılmak için verilmediğini söyledi. 

Savaş Toraman yıllardır fırından alışveriş yapan sürekli bir müşteri kitlesi olduğunu ve bu nedenle gelen talepleri karşılayabilmek için günde en az 10 defa simit üretimi yapıldığını ayrıca simidin yanında susamlı, sade ve anasonlu galetalar, çay kurabiyesi, ekşimaya ekmek, halka, tahinli pide ve halka çeşitlerini de satışa sunduklarını talebin oldukça iyi olduğunu belirtti.

212 yıldır Maltepe Yalı Mahallesi’nde simitten, galetaya, kurabiyeden halkaya birçok çeşidiyle başta Maltepelilere olmak üzere İstanbul’un çeşitli semtlerine ürün ulaştırıyor. Dükkanın hemen önünde 4-5 masa var. Fırında kahvaltı hizmeti de veriliyor, İsterseniz kendiniz gidip kahvaltınızı seçiyorsunuz, dilerseniz garsonlar yardımcı oluyor. Gayet salaş ve keyifli bir mekan, önümüzdeki günlerde tarihi fırının üst katında da misafirlerini ağırlamaya başlayacaklarmış. Çam ve çınar ağaçlarının gölgesinde, yazın hafif esen rüzgar simit-çay-peynir üçlüsüne ayrı bir güzellik katıyor. 

Sıcacık çıtır simitler ve tahinli pideler efsane. Her gün sabah saat 05:00 başlayan üretim ve hizmet gece 24:00 e kadar devam ediyor ve her yarım saatte bir sıcak simit çıkıyor.

Buraya geldiğinizde ayrıca; kahve dükkanları, balık dükkanları, kültür evleri, mantıcı, gözlemeci ve çay bahçeleri de bulabilirsiniz. 

 

Tarihi Beşçeşmeler Simit Fırını 0216 383 69 67 

Beş Çeşmeler Cad. No:12 Yalı Mahallesi, Maltepe, İstanbul   

 

Uyarı! Bu sitede yer alan tüm içerikler, "5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu" uyarınca tescil ve koruma altındadır. Kısmen dahi olsa; basılı şekilde ya da internet üzerinde, izinsiz çoğaltılıp kopyalanamaz, alıntı yapılıp kullanılamaz. Ancak habere aktif link verilerek kullanılabilir. Aksi taktirde ADA Hukuk Burosu yetkilidir.