Saklı Bahçe Ve Tokat Kebabı

Saklı Bahçe Tokat Sivas yolu üzerinde şehir merkezine 3 km uzaklıkta Aksu ( Behzat ) deresi etrafında 2008 yılında hizmete açılmış ve başarılı lezzetleriyle hizmet vermeye devam ediyor

10 Ağustos 11:38

 

GASTRO TURKEY- MEHMET BİRTEK

Aksu ( Behzat ) deresi etrafında kurulu olan Saklı Bahçe 1 tane 100 kişilik 2 tane de 50 kişilik mekanı. 80 kişilik dere kenarında olmak üzere 3 farklı bölümde de toplam 200 kişilik yeri vardır. Mekan çok güzel şırıl şırıl akan bir dere var, derenin üstünde ahşap köprüler, etrafında ahşap yapılar var, bitkiler ve yeşillik çok güzel, temiz hava mükemmel.

Modern temassız Tuvaletleri, 80 m2 üzerinde kurulu üstü kapalı oyun parkı, bay bayan mescitleri ile ailelerin huzurlu bir şekilde zaman geçirebilecekleri yöresel yemeklerin tadına bakacakları bir mekandır.

Burada Tokat’ın yöresel yemekleri olan Tokat Kebabı, gözlemeleri, kuzu döneri, tokat tavası, kahvaltısı, dolma çeşitlerinin ve kesme yufka tatlısının mutlaka tadına bakılmalıdır.

Tokat Kebabı şişe takılarak iki yanında ateş yanarak pişirilen modem bir tandır ocağıdır. Önce tandır odun ateşiyle ısıtılır, şişe en üste kuyruk sonra et patlıcan ve patates takılmak suretiyle önceden ısıtılmış çift taraflı yanan tandır ocağına asılır. Tokat kebabının burada pişme süresi yaklaşık 30-40 dakikadır. Yoğun zamanlarda bu süre uzayabiliyor. En üstte bulunan kuyruk yağı eriyerek kebabın üzerinden aşağıya doğru akar, akan bu yağ tandırın en altında bir haznede toplanır ve servis yapılırken bu yağ kebabın üzerine dökülüyor ve çok lezzetli bir kebap ortaya çıkıyor.

Domates, biber ve sarımsaklar ayrı pişirilir, servis yapılırken kebabın yanına eklenir. 

Tokat kebabı öyle her istediğinizde yiyebileceğiniz bir yemek değil. Tokat Kebabı öğlen 12:00 den gece 23:00 e kadar yapılıyor. Pişme süresi de dikkate alındığında acelesi olanların gelmeden önce sipariş vermeleri daha iyi olacaktır.

Saklı Bahçe’de Tokat kebabı, kuzu döner ve kesme yufka tatlısını tadımladım her birini çok beğendiğimi lezzet açısından çok başarılı bulduğumu belirtmeliyim. Tokat’a yolunuz düşerse ve yöresel Tokat yemekleri özelliklede Tokat Kebabı yemek isterseniz mutlaka buraya uğramanızı öneriyorum.

Yazımın sonunu Saklı bahçenin mottosuyla bitiyorum.

“Bizde doğa Saklı, sevgi Saklı, Tokat´ın kendine has bütün özellikleri Saklı, Saklı olmayan damak tadı, lezzet farkı, Biz SAKLI Bahçe’yiz, Saklıyız, farklıyız... 

 

 

 

Uyarı! Bu sitede yer alan tüm içerikler, "5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu" uyarınca tescil ve koruma altındadır. Kısmen dahi olsa; basılı şekilde ya da internet üzerinde, izinsiz çoğaltılıp kopyalanamaz, alıntı yapılıp kullanılamaz. Ancak habere aktif link verilerek kullanılabilir. Aksi taktirde ADA Hukuk Burosu yetkilidir.