Pinoa İle Topraktan Hayata  

Pinoa, yolculuğuna Şanlıurfa’da Göbeklitepe ve Karahantepe arasındaki bir arazide başladı

26 Şubat 12:12

Topraktan hayata dokunan yeni nesil bakliyat markası Pinoa, yolculuğuna Şanlıurfa’da Göbeklitepe ve Karahantepe arasındaki bir arazide başladı. Kimyasallarla doğaya ve insan sağlığına zarar veren tüm süreçlerin karşısında duran Pinoa, “Sevdiklerimizin tabağına koyamayacağımız bir gıdayı tüketiciye de sunamayız” anlayışı ile üretimine devam ediyor.

TARIMDA KADIN ELİ İLE DEĞİŞİM 

Pınar Polat Güven avukatlık kariyerine ara verip bebeğinin gıda alerjisine çare ararken kurduğu Pinoa markası ile ülkemize ithal edilen gıdalardan kendi tohumunu üretiyor ve organik üretime uygun olanları yerli üretim ile yaygınlaştırıyor. Ülkemizde üretimi durmuş, ithal ettiğimiz birçok yerli ürünümüzü de kendi topraklarında üreterek sürdürülebilir tarım ile Türkiye’ye kazandırıyor. 

PİNOA, SÜRDÜRÜLEBİLİR TARIM İLE TÜRKİYE’YE KAZANDIRIYOR

12.000 yıllık geçmişiyle Göbeklitepe ile Karahantepe arasında bir arazide doğan Pinoa, ilk gününden bu yana, doğaya ve insan sağlığına zararlı yöntemleri yok sayarak kaliteli ürünlerini tüketicisi ile buluşturmaya devam ediyor. Pınar Polat Güven, Pinoa markası ile insanlığın sıfır noktası kabul edilen bu topraklarda tarımın bir kadının eli ile nasıl değişebileceğini göstermek için çalışmalarına sevgi ve doğaya karşı saygı ile devam ediyor. 

Pinoa’nın benimsediği temiz üretimde kimyasal gübre, pestisit içeren böcek ilaçları, verim arttırıcı inorganik kimyasallar ve hiçbir yabani ot ilacı kullanılmıyor. Tarlalar elle toplanarak temizleniyor ve sürdürülebilir bir tarım modeli ortaya çıkıyor. 

PİNOA İLE İYİ BAKLİYAT, İYİ HAYAT

Ülkemize ithal edilen gıdalardan kendi tohumunu ürettiği ilk ürün, Kinoa ile tanınan Pinoa, zaman içerisinde üretim sahasını ülke çapında genişleterek karabuğdayı da ürünleri arasına kattı. Yerel ürünlerden nohut, kum mercimeği ve Karacadağ pirinci gibi birçok besleyici gıda da Pinoa ürünleri arasında yer alıyor.

Diyarbakır Karacadağ’ın volkanik topraklarındaki mineraller ile yetişen ve besleyici değeri yüksek olan Karacadağ pirinci, Pinoa’nın en sevilen ürünlerinden. Diğer pirinçlere göre yüksek protein, vitamin ve enzim oranına sahip olma özelliği ile pirinç içeren tüm tariflere alternatif olarak kullanılabiliyor.

Yüksek proteine sahip nohut ve nohut unu Pinoa’nın benimsediği temiz üretim anlayışı ile hiçbir kimyasal kullanılmadan üretiliyor. Nohut unundaki lektin ve fitik asitin yarattığı gaz ve şişkinlik gibi negatif etkiler, Pinoa’nın geliştirdiği yöntem ile azaltılıyor. 

Kum mercimeği, organik üretim koşulları ile 7 ay sürede yetişen ve bu süreçte toprağın tüm değerlerini özümseyen bir bakliyat. Yüksek protein oranı ile ete en iyi alternatiflerden biri olan kum mercimeği düşük yağ oranı ile de diyet döneminde destekçi olarak önemli bir rol oynuyor. Besleyici değeri ve pişirme sonrası dağılmama özelliği ile profesyonel mutfaklarda da şeflerin en çok tercih ettiği bakliyatlar arasında yer alıyor.

Kuzukulağıgiller ailesinden bir tohum olan karabuğday, yüksek protein, vitamin ve glüten içermeyen yapısı ile diyetlerde kas oranını korumak için mükemmel bir destekçi. Buğdayın negatif etkilerini taşımayan ve Tokat’ta kimyasal kullanılmadan limitli olarak üretilen bu tohum birçok tarifte kullanılabiliyor. 

Pinoa, yüksek bitkisel protein, yoğun besin değerine sahip Kinoayı ülkemize uyumlandırma sürecine birçok şehirde devam ediyor. Pinoa’nın Türkiye’de yayılımına temiz yetiştirme koşullarında devam ettiği Kinoa, ana vatanı olan Peru’dakilerden daha yüksek oranda protein ve ilave mineraller içeriyor. Kinoanın yanı sıra, Kinoa unu ve yulaf ezmesi yerine kullanılabilen Kinoa ezmesi de Pinoa’nın ürün yelpazesinde bulunuyor.

Pinoa ailesinin en yeni üyesi ise Kinoa tozu, keçiboynuzu ve kakao içeren 3K toz karışımı. Bitkisel protein içeren ve vegan beslenmeye uygun olan bu karışım, süt veya yoğurda karıştırılarak ya da kek, kurabiye, gibi hamur işi tariflerde de kullanılabiliyor. 

BİGCHEFS’İN MENÜSÜNDE KULLANILAN KİNOA DA PİNOA ÜRÜNÜ

Pinoa Ürünlerini Nerede Bulurum?

Pinoa’nın websitesi www.pinoa.com.tr Pinoa ürünlerini inceleyip satın alabileceğiniz bir e-ticaret sitesi. Pinoa ile ilgili daha fazla bilgi almak, ürünlerini incelemek ve satın almak için www.pinoa.com.tr ‘yi ziyaret edebilirsiniz. Türkiye’nin önemli restoran zincirlerinden BigChefs’in menüsünde kullanılan Kinoa da Pinoa ürünü. 

 

 

 

 

Uyarı! Bu sitede yer alan tüm içerikler, "5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu" uyarınca tescil ve koruma altındadır. Kısmen dahi olsa; basılı şekilde ya da internet üzerinde, izinsiz çoğaltılıp kopyalanamaz, alıntı yapılıp kullanılamaz. Ancak habere aktif link verilerek kullanılabilir. Aksi taktirde ADA Hukuk Burosu yetkilidir.