MEŞHUR HAMSİKÖY SÜTLACI METİN USTA ARTIK İSTANBUL’DA

Hamsiköy denizden 50 km içerde Trabzon'un Maçka ilçesine bağlı, tarihi geçmişte asıl adı Hamseköy olan mahalle Beşköy olarak da biliniyor

18 Ocak 11:31

GASTRO TURKEY- Mehmet BİRTEK

Yöre, Arapça ‘da beş olan 'Hamse ‘den adını almış günümüzde de Hamsiköy olarak kayıtlara geçmiştir. Hamsiköy Zigana dağlarının eteğinde 1300 rakımlı eskiden Rumların yaşadığı bir yerleşimdir. Günümüzde bazı turistler sırf sütlaç yemek için bile Trabzon’u ziyaret etmektedir. 

 Trabzon denildiğinde akla gelen ilk beş şeyden birisi hiç şüphesiz sütlaçtır. Sütlaç, lezzetiyle, hafifliğiyle Türk mutfağının vazgeçilmez tatlılarından olup, özellikle yaz aylarında oldukça fazla tüketilir, sütlü tatlıların en popülerlerindendir. Hamsiköy Sütlacı 2017 yılında “Coğrafi İşaret” almıştır.

Sütlacın kökleri Osmanlı’ya dayanan eski bir tatlı olup Hamsiköy sütlacının tarihi ise 1924’lere dayanır. Artvin’de aynı Hamsiköy sütlacı gibi tuzlu bir sütlaç yapılıyormuş. Oraya giden Trabzonlular bu sütlacı yediği zaman çok beğenmişler ve biz de bunun şekerlisini yapalım demişler. Böylece Hamsiköy sütlacı ortaya çıkmış.

Hamsiköy sütlacını diğer sütlaçlardan ayıran en önemli özelliği lezzeti ve kalitesidir. “Hamsiköy coğrafi olarak yüksek bir noktada oldukça da bereketli bir yerdedir. Bundan dolayı yaylacılık aktiviteleri ve çok çeşitli bitki örtüsü vardır. Zigana dağının eteklerinde bol oksijenli, zengin çeşitli, verimli ve kaliteli otlaklarda otlayan İneklerin sütleri diğer sütlere oranla daha yağlıdır. İşte lezzetin sırrı buralarda sağılan günlük sütlerde saklıdır.

Meşhur Hamsiköy sütlacını yıllardır yapan birkaç firma var bunlardan biri de Metin Usta. Metin Usta Hamsiköy sütlacını 2011 yılından beri Trabzon Maçka’da yapmaktadır. 2019 yılında Ümraniye’de de üretim tesisi açılmış olup buradan İstanbul ve çevre illere dağıtım yapılmaktadır. Metin Usta Hamsiköy sütlacının İstanbul’da birçok yerde satış ofisleri yani Metin Usta sütlacını satan işletme ve restoranlar bulunmaktadır. Trabzon’dan sonra Metin usta Hamsiköy sütlacı ikinci şubesini İstanbul Erenköy’de Şemsettin Günaltay Caddesinde açtı. Metin usta Hamsiköy sütlacı markasını ve lezzetini tüm ülkemizin tatmasını arzulamakta olup, bunu da ülke genelinde franchise şubeleriyle yapmayı planlamaktadır.

Metin ustaya göre Hamsiköy sütlacının en büyük özelliği sadece pirinçten(terme pirinci kullanılıyor) yapılması nişasta, pirinç unu ve vanilya gibi kıvam artırıcı kullanılmamasıdır. Günlük bol yağlı süt kazanlara eklenir, pirinçler de lapa olana kadar pişirilir. Sütün kıvama gelmesi çok önemli süt yaklaşık 4,5 saat kaynatılır yani sütteki su oranı sıfırlanır. Sonra pirinç, süt ve şekeri birleştirilir. Toprak kâsede servis edilir, üstünün kızarması için fırına verilir. Sütlaca çok yakıştığını düşündükleri fındık kırıkları üzeri kızarmış sütlaca eklenir. Giresun ve Ordu’da yetiştirilen fındıklar kullanılır. 

“Özellikle ilk kaşığı ağzıma aldığımda taze sütün lezzetini hissettim, üzerinde fındık kırıkları da ayrı bir aroma katıyor, sütlacın kıvamı ve üstündeki yanık kısım da çok hoşuma gitti.” Kesinlikle bu eşsiz lezzeti denemenizi adımlamanızı öneririm.

 

Uyarı! Bu sitede yer alan tüm içerikler, "5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu" uyarınca tescil ve koruma altındadır. Kısmen dahi olsa; basılı şekilde ya da internet üzerinde, izinsiz çoğaltılıp kopyalanamaz, alıntı yapılıp kullanılamaz. Ancak habere aktif link verilerek kullanılabilir. Aksi taktirde ADA Hukuk Burosu yetkilidir.


WEB MEDYA AJANS