KATİPLER KONAĞI ÇORUM YÖRESEL YEMEKLERİ

Kâtipler Konağı Çorum'un geçmişten gelen kültürel kimliğini korumayı ve gelecek nesillere aktarmayı arzulamaktadır

10 Kasım 12:19

GASTRO TURKEY /Mehmet Birtek

Seyit Mehmetzade Mustafa Efendi 1878 yılında Ellinci Kengiri Alayı'nın Dördüncü Redif Taburuna tabur katibi atanarak Çorum'da göreve başlar. Bunu izleyen yıllarda taburuyla birlikte Türk - Yunan savaşına katılır ve göstermiş olduğu başarıdan dolayı kendisine 2. Abdülhamit tarafından iftihar madalyası ve Mecidi nişanı verilir. Çorum’a döndüğünde Alaybey Sokakta bulunan konağın yapımına başlanır. 1882 yılında inşası tamamlanan ahşap konak Abdülhamit dönemi yapılarının tüm özelliklerini taşımaktadır. İç sofalı (karnıyarık) plan tipinde iki katlı ve bahçelidir. Korunması gerekli kültür varlığı olarak tescilli ve kentsel site alanı içinde yer almaktadır. 

1975 yılına kadar mesken olarak kullanılmış. 1995 yılında restore edilerek Turizm Bakanlığı belgeli özel lokanta olarak hizmete açılmıştır.  Konakta Türk motifleriyle işlenmiş perde ve panoların yanı sıra; konakta yaşayanlara ait eşya, fotoğraf ve belgeler sergileniyor. Kâtipler Konağı Çorum'un geçmişten gelen kültürel kimliğini korumayı ve gelecek nesillere aktarmayı arzulamaktadır. Tarihe tanık olan konakta; zengin Çorum mutfağına ait yöresel yemekler, kullanılan malzemeler ve pişirme usulleriyle aslına sadık kalınarak hazırlanıyor.

1995 ten bu yana Çorum’un en eski kayıtlı konağı olan Katipler Konağı'nda geleneksel Çorum yemeklerinin yanı sıra Türk ve Osmanlı mutfağının seçkin lezzetlerine de ev sahipliği yapıyor. Çorum’un geçmişi, tarihi ve kültürel değerlerine duyduğumuz saygıyla zengin mutfak sanatını tarihi dokusunda tanıtmaktan ve unutulmuş lezzetleri gelecek nesillere aktarmaktan mutluluk duyuyoruz, felsefesiyle hareket ediliyor. 

Menüleri oluşturan yemekleri hazırlarken geleneksel isim, reçete ve hazırlama tekniklerine sadık kalınarak en lezzetli, taze ve doğal malzemeleri kullanmak, profesyonel gıda ve hijyen standartlarını uygulamayı öncelikleri yapmışlar.

Çorum’a gelip rahat ve konforlu bir ortamda Çorum’un yöresel yemeklerini görmek, yemek isteyenlerin tek adresi Katipler Konağı diyebiliriz çünkü burada Çorum’a ait yöresel yemeklerin tamamı reçetelendirilmiş bir şekilde mevcut.

İlk olarak düğün çorbası ve çatalaşı çorbası, ardından etli yaprak sarması, kuru mantı, keşkek, esri turşu, Osmanlı şerbeti, tatlılardan ise has baklava, gül burma ve sıkma baklavayı tadımladım.

İskilip dolmasını başka bir mekanda tadımladığımdan burada ona yer vermedim. Öncelikle şunu belirtmeliyim ki Çorum’un gastronomi ve tarihi kültürü çok zengin. Yemeklerin her biri ayrı güzel özellikle düğün çorbasına, keşkeğine, kuru mantısına, esri turşusuna ve alttan şerbetini alan yerken kıtır kıtır ağızda dağılan tatlılarına bayıldım.

Katipler konağı tadım yaptıklarımdan çok daha fazla yöresel yemek çeşidiyle hizmet veriyor hingal, mumbar dolma, su böreği, zeytinyağlı dolma, Çorum mantısı, içli köfte, dana tranç, erişte kebabı, esri, etli çökertme, etli tandır, kiremitte dana bonfile, incik kebabı, damla kadayıf, kabak ve ayva tatlısı gibi. Konağın havası çok güzel ön bahçesi var içeride ağaçlar var, içerde ve dışarda yemek yiyebilirsiniz, burada otururken konak sizi zaten eskilere götürerek keyifli bir ortam sunuyor.

Katipler Konağı Telefon :(0364) 214 4242  email: info@katiplerkonagi.com.tr   

 Adres: Karakeçili Mah. 2. Sk. No:20 Çorum 

 

 

Uyarı! Bu sitede yer alan tüm içerikler, "5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu" uyarınca tescil ve koruma altındadır. Kısmen dahi olsa; basılı şekilde ya da internet üzerinde, izinsiz çoğaltılıp kopyalanamaz, alıntı yapılıp kullanılamaz. Ancak habere aktif link verilerek kullanılabilir. Aksi taktirde ADA Hukuk Burosu yetkilidir.


WEB MEDYA AJANS