Gelsinnn Karadeniz Pidecisi

Ömür usta klasik pidenin hamurunu biraz azaltıp, kibarlaştırmış, iç malzemesi çoğaltmış ve çıtırlığını artırarak ortaya değişik bir damak tadı çıkarmış

12 Mart 08:28

GASTRO TURKEY

Karadeniz’de dedelerimiz pidenin ilk icatçılarıdır. Yaylalarda ki köy fırınlarında kendilerine yemek ve karınlarını doyurmak için tandır ekmeği yaparlarken o dönemlerde çarşıya gelirler ve kendi fırınlarını kurarlar. Önceleri sadece yuvarlak açık yumurtalı yağlı yapmaya başlarlar. Sonrasında peynirli, kıymalı, sucuklu çeşitlerini de geliştirirler.

Ömür ustanın pide macerası ise çok küçük yaşlarda İlkokul 1 e giderken ayağının altına kasa koyarak hamur yoğurmasıyla başlıyor. İstanbul’da 25 yıldan beri yeme içme sektöründe faal olarak çalışıyor. Bu işe Karadeniz kültürüne destek ve atadan dededen gelen mesleği geliştirelim diye giriyor. Kullanılan ürünlerin organik ve yerinden gelmesine çok dikkat ediliyor. Trabzon, Giresun yörelerinden Köylerden topladıkları tereyağlarını kullanıyor, yine köy peynirlerinden oluşan dört karışım peyniri icat etmiş, dört karışım kolot peyniri, telli peynir, dil peyniri, imansız peynirden oluşuyor. Kavurma tamamen kendi imalatları. Afyon’un İpek marka sucuklarını kullanılıyor. Yumurtalar Kandıra’dan, pastırma Kayseri’den geliyor. Kendisin yemediği beğenmediği pideyi kimseye yedirmiyor.

Gelsin kendisinin yaptığı özel bir spesiyal pide çeşidi olup tescilli markasıdır. Bu isim pideler nerde kaldı gelsin gelsin derken spesiyal pidenin adını gelsin koymuş Ömür usta. Gelsin pidesi yuvarlak açık ve uzun kapalı olarak iki çeşit yapılabiliyor. Ömür Usta dört karışım peyniri Dünyada ilk yapan benim diyecek kadar iddialı. Gelsin pidesinin içeriği ise dört karışım peynir ve özel kavurmadan oluşuyor. Ben tadımladım çok lezzetli yedikçe yiyesi geliyor insanın hafif ve hazmı kolay.

Ömür usta klasik pidenin hamurunu biraz azaltıp, kibarlaştırmış, iç malzemesi çoğaltmış ve çıtırlığını artırarak ortaya değişik bir damak tadı çıkarmış. Gelsin Karadeniz pidecisinde sadece pide yok Karadeniz mutfağına ait, Muhlama, kuymak, lahana çorbası, yaprak sarması, fasulye turşu kavurması, mısır ekmeği var. Ayrıca güveçte tereyağlı İspir kuru fasulye de öğleye doğru çıkıyor saat 15:00 gibi bitiyor. Kuru fasulye hariç diğer tüm yiyecekler sabah 10:30 dan akşam 22:00 ye kadar Kartal Gelsin Karadeniz Pidecisinde bulunuyor. 

Ömür usta restoran ve pide işini hobi olarak yaptığını ülkemizde ve yurtdışından çeşitli tekliflerin geldiğini, kesinlikle şubeleşmeye gitmeyeceğini ancak seneye Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Girne’de bir restoran açmayı planladığını belirtiyor.

Lezzet kalitesini oluşturmuş ve müşterilerde çok sevmiş ki özellikle Eskişehir, Adapazarı, Edirne’den bu eşsiz pideleri yemeye gelenler oluyor. Sanatçı, siyasetçi, iş insanı gibi özel yerlerden arabasını yollayıp pidelerimizden sürekli alanlar oluyor.

İşin çok ticari tarafında değiller, Pazar günleri kapalı olan restoranın mottosu “En büyük aşklar Türkiye’nin pidecisinde başlar.” Evlilik yıldönümlerinde çiftlerden ücret alınmıyor misafir olarak ağırlanıyor. Sabit müşterilerinin doğum günlerinde ücret alınmıyor. Şehit aileleri ve engelli müşterilere 15 günde bir etli pilav yapılır ve ikram ediliyor.

Sizleri de bu eşsiz Karadeniz pidesine gelip Gelsin markalı pidelerden yemeye davet ediyoruz.

 

 

 

Uyarı! Bu sitede yer alan tüm içerikler, "5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu" uyarınca tescil ve koruma altındadır. Kısmen dahi olsa; basılı şekilde ya da internet üzerinde, izinsiz çoğaltılıp kopyalanamaz, alıntı yapılıp kullanılamaz. Ancak habere aktif link verilerek kullanılabilir. Aksi taktirde ADA Hukuk Burosu yetkilidir.


WEB MEDYA AJANS