GELENEKSEL DİYARBAKIR MUTFAĞINA MODERN DOKUNUŞLAR; FIRIN-Cİ

Açıldığı günden bu yana yoğun ilgi gören Fırın-Ci, Diyarbakır’ın geleneksel lezzetlerini yeni tariflerle bir araya getiriyor

6 Şubat 11:48

GASTRO TURKEY

Fırın-Ci, yöresel Diyarbakır mutfağının en seçkin ve geleneksel lezzetlerini farklı yorum ve sunumlarla harmanladığı menüsünü Sevgililer Günü’nde de misafirlerinin beğenisine sunuyor. 

Toprak Fırında “Ayvalı Kavurma”

Diyarbakır'a özgü olan bu farklı lezzet, Fırın-Ci’ nın mutfağında, toprak fırında modern dokunuşlarla hazırlanıyor.Özel tariflerin oluşturduğu menüde öne çıkan, geleneksel tatlar arasında; isteğe bağlı Fırın Güveç ya da Fırın Ağzı İncik yer alıyor. Modern dokunuşların her sunumda hissedildiği Fırın-Ci’da, en dikkat çeken tabak ise Fırın-Ci’ nın Sarması…

Şefin Spesyali; Aşçı Tabağı

Menüde yer alan özel soslu et yemekleri; sebzeli kuzu bonfile, tereyağlı dana kontrfile, soslu kuzu bonfile, kremalı etli mantar, hardal soslu kuzu lokum ve soslu bonfile sarma en çok tercih edilen lezzetler arasında. Yöresel lezzetlerin tamamının sunulduğu Aşçı Tabağı ise Fırın-Ci’nın tüm spesyallerinin yer aldığı zengin bir tabaktan oluşuyor. Avrupa Yakası’nda yenilik arayanlar için özgün bir alternatif olarak hizmet veren Fırın-Ci, Sevgililer Günü’nde de misafirlerini bu eşsiz lezzetleri deneyimlemeye davet ediyor. 

 

 

 

Uyarı! Bu sitede yer alan tüm içerikler, "5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu" uyarınca tescil ve koruma altındadır. Kısmen dahi olsa; basılı şekilde ya da internet üzerinde, izinsiz çoğaltılıp kopyalanamaz, alıntı yapılıp kullanılamaz. Ancak habere aktif link verilerek kullanılabilir. Aksi taktirde ADA Hukuk Burosu yetkilidir.


WEB MEDYA AJANS