EN iyi Alman Noel Stollen (Christstollen)

Alman Stollen yaklaşık 700 yıldır piyasada ve tüm dünyada tüm Noel hamur işlerinin en ünlü ve sevilenlerinden biri olarak ödüllendiriliyor

10 Ağustos 11:57

GASTRO TURKEY - ESRA TOKAT

EN İYİ otantik Alman Stollen tarifi arayışınız sona erdi

Alman kökenli tatlı ekmek

Bu alışkanlık ve uzun yıllar Noel tatili için hazırlanmıştır. Orijinal tatlı ekmek, ceviz veya badem ile yapılır ve orijinal adı Christstollen, hangi çeviri "Mesih'in Ekmeği" anlamına gelirdi. Kahvaltıda, atıştırmalıkta veya çay saati sırasında veya sadece Noel yemeği veya akşam yemeği için bir tatlı olarak yemek için idealdir.

STOLLEN BREAD

Yaklaşık 800 g'lık 1 stollen yapar

MALZEMELER

•250 gr Un

•135 gr süt (oda sıcaklığında)

•7 gr instant maya veya 21 gr yaş maya

•5.5 gr tuz

•1 adet yumurta 

•40 gr tereyağı (oda sıcaklığında)

•15 gr  portakal ve limon kabuğu rendesi

•180 gr kuru meyve eşit parça; kuru üzüm, kuş üzümü, kızılcık, kayısı (ıslatılmış ve kurutulmuş)

HAZIRLANIŞI

1)Kuru meyvelerinizi 15 dakika sıcak suda bekleterek hazırlayın. Onları durulayın ve fazla suyun damlamasını sağlamak için bir kasenin üzerindeki bir elek içinde bırakın. Kenara koyun.

2)Bir kapta unun yarısını (125 gr), mayanın tamamını, yumurta sarısını ve ılık sütü birleştirin. Bir çırpma teli ile iyice karıştırın, örtün ve 30 dakika bekletin. Ardından kalan malzemeleri (kuru meyveler hariç) ekleyin ve ayaklı bir mikser ile 5 ila 7 dakika veya elle yaklaşık 10 ila 14 dakika yoğurun. (Yapışkan bir hamur elde edilir.)

Not: Tuz mayayı öldürdüğü için İlk karıştırma işlemine eklenmez.

3)Şimdi hazırladığınız kuru meyveleri ekleyin  ve eşit şekilde dağılması için dikkatlice hamurunuzun üzerinden geçirin. (Meyve karışımınız biraz ıslaksa, hamura eklemeden önce biraz un serpebilirsiniz.)

4)Hamuru top haline getirin, yağlanmış bir kâseye koyun, örtün ve sıcak tutun, hava akımı olmayan bir ortamda 20 dakika dinlendirin. 

5) Hamuru bir tepsiye yayın  ve sıcak, hava akımı olmayan bir ortamda 20 dakika tekrar dinlenmeye bırakın.

6)Bu noktada stolleni, aynı zamanda fırına girecek olan fırın tepsisine yerleştirmek iyi olacaktır, böylece artık hareket etmenize veya stollene dokunmanıza gerek kalmaz.

7)Fırını 190 ºC de önceden ısıtın

8) Hamurunuzun ve ortamın sıcaklığına bağlı olarak, bu en az 40 dakika ila 1 saat sürmelidir. Fırına girmeden önce ekmeğin tamamen kabardığından emin olun. 

9) Stollen ekmeğini fırın tepsisinde 5 dakika soğutun, ardından tamamen soğuması için bir tel rafa aktarın

10) Testere bıçak ile 2cm kalınlığında keserek dilimleyebilirsiniz.

Uyarı! Bu sitede yer alan tüm içerikler, "5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu" uyarınca tescil ve koruma altındadır. Kısmen dahi olsa; basılı şekilde ya da internet üzerinde, izinsiz çoğaltılıp kopyalanamaz, alıntı yapılıp kullanılamaz. Ancak habere aktif link verilerek kullanılabilir. Aksi taktirde ADA Hukuk Burosu yetkilidir.