Dondurmalı İrmik Helvası Tarifi, Nasıl Yapılır?

Arapçada ''tatlı'' anlamına gelen helva, genel olarak tatlıları ifade eden ''hulviyyat'' sözcüğünden ortaya çıkmıştır

22 Ağustos 08:55

GASTRO TURKEY

İrmik helvasının dünya da ilk yapıldığı yerler Orta doğu ve Balkan ülkeleri olarak bilinmektedir. Türklerin ve Arapların yaşadıkları bölgelerde irmik helvasını görmek mümkündür. Türklerin helvayla tanışmaları, İslamiyeti kabul ederek Arap kültürüne yakınlaşmalarıyla başlamıştır.

DONDURMALI İRMİK HELVASI

İÇİNDEKİLER

500 gr irmik

250 gr tereyağı

Şurup için:

400 ml tam yağlı  süt

200 ml Su

400gr toz şeker

Üst için:

Toz fıstık, hindistan cevizi tozu veya toz ceviz (isteğe bağlı)

Dolgu için:

Vanilyalı dondurma

HAZIRLANIŞI

1) 400 ml  tam yağlı süt, 200ml su, 400gr toz şekerinizi orta boy bir tencereye alıp şeker eriyene kadar ısıtın.

2) 250gr margarin veya tereyağınızı orta boy bir tencerede eritin.500 gr irmiği erittiğiniz tereyağına ekleyin ve rengi koyulaşana kadar sürekli karıştırarak pişirin. İrmik helvasında esmerleşme aşaması çok önemlidir çünkü helvaya rengini verir.

3) Kızaran irmiğinize şerbetinizi çok dikkatli bir şekilde ekleyin ve kendinizi yakmamak için hemen tencerenizin kapağını kapatın. Helva artık sıçramayana kadar biraz bekleyin, tencerenizin kapağını açın ve helvanızı koyulaşıp koyulaşana kadar yaklaşık 6-7 dakika kısık ateşte karıştırın.

4)Ocağınızı kapatın, tencerenizin üzerine kâğıt havlu koyun, tencerenizin kapağını kapatın ve helvanızı soğuyana kadar dinlendirin.

5)Helvayı sonradan daha kolay çıkarabilmek için bir çorba kâsesi alın ve içine streç film koyun. Ortasını boş bırakarak bir sıra helvayı kâsenize yayın. Boş tarafı vanilyalı dondurma ile doldurun ve kâsenin üstünü helva ile kaplayın. Servis tabağınıza ters çevirerek kaseyi dikkatlice çıkarın.

6)Helvanızın üzerine toz fıstık veya dilediğiniz (çikolata sosu da olabilir!) serpin ve hazırsınız. Afiyet olsun 

Uyarı! Bu sitede yer alan tüm içerikler, "5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu" uyarınca tescil ve koruma altındadır. Kısmen dahi olsa; basılı şekilde ya da internet üzerinde, izinsiz çoğaltılıp kopyalanamaz, alıntı yapılıp kullanılamaz. Ancak habere aktif link verilerek kullanılabilir. Aksi taktirde ADA Hukuk Burosu yetkilidir.