Chef Fikret Özdemir,Türkiye’yi  Brüksel’de temsil edecek

Enstitüsü- The International Taste & Quality Institute 17- 18 Ağustos 2020 tarihinde Brüksel’de gerçekleşecektir

16 Ağustos 11:31

Aşçılar ve Gastronomi Derneği Başkanı olan Executive Chef Fikret Özdemir bu yıl tekrar Türkiye’yi ve Portekizi temsil etmek adına ITQI Superior Taste Award 2020 (Üstün Lezzet Ödülü) için Brüksel’de olacak

2020 yılında tekrardan gerçekleşecek olan Avrupa'nın Üstün Lezzet Ödülü’nün 100’den fazla ünlü aşçıdan oluşan tadım jürisine  Türkiye’den ve Portekiz’den her yıl olduğu gibi bu yılda AGADER Başkanı Fikret Özdemir davet edildi. ITQI şefler ya da derneklerden tamamen bağımsız bir kuruluş olarak, dünyanın dört bir yanından üreticiler tarafından gönderilen ürünleri test etme ve üstün lezzetli olanları tanıtma üzerine faaliyet gösteren bir etkinliktir. Avrupa’nın en iyi yiyecek ve içeceklerini bulmak adına ürünleri test ederek değerlendirmeye alınacak olan jürilerin arasına davet edilen Fikret Özdemir, Türkiye’yi ve Türk aşçılığını bir kez daha Brüksel’de gururla temsil edecek.

2005 yılından bu zamana dek her sene gerçekleştirilen bu değerli etkinlikte 100’den fazla davet edilmiş ünlü Avrupalı aşçılardan oluşan jüri en yüksek kalitedeki yiyecek ve içecekleri seçip değerlendiriyor ve onay veriyor. Bunlar dışında Dünya’da adını duyurmuş birçok aşçılık derneğinin de katıldığı etkinlikte Fikret Özdemir’in başkanlığını yaptığı ve kurucusu olduğu AGADER derneği de bu etkinlikte bir kez daha Türkiye’nin gurur kaynağı olarak öne çıkıyor ve adını Dünya’ya duyuruyor.

Çok sayıda yıldızlı şef ve birçok içecek tadım uzmanını (sommelier) buluşturan ve çok uzun yıllardır Belçika’nın başkenti Brüksel’de aralıksız düzenlenen etkinlikte AGADER Başkanı ve BN Thermal Spa&Otel Mersin in Executive Chef’i Fikret Özdemir eşsiz tecrübeleri ile yine ürünleri değerlendirecek ve Türkiye’yi en iyi şekilde temsil edecektir. Bunun dışında belirtilmesi gerekir ki buradaki tüm jüri üyelerinin, yiyecek ve içeceklerin lezzetini değerlendirmedeki profesyonel deneyimleri onları dünyanın en nitelikli ve en ünlü jürilerinden biri yapıyor.

ITQI’nun Başkanı Louis Frere, ITQI’nun “Üstün Kalite Ödül” tadımlarında yer alacak olan ürünlerin üreticiler tarafından gönderildiğini belirtiyor ve seçilmiş değerli jürilerin duygusal analiz yöntemi ile profesyonel bir şekilde ürünleri derecelendirdiklerini belirtiyor. Kör tadımlar bu yarışmanın en hassas noktası denilebilir. Gelen tüm yiyecek içecek ürünleri kör tadım tekniği ile tadılıyor. Bu sayede üründen etkilenmek gibi bir durum asla söz konusu olmuyor. Kör tadımlar sonrasında şefler görüşlerini not ediyor. Tüm sonuçlar sistematik bir şekilde toplanıyor. Amaç rekabetten gerçekten uzak. ITQI’ın düzenlediği bu etkinlikteki asıl ve gerçek amaç doğru analizler yapılarak tat alabilme yoğunluğunu ölçme ve değerlendirilen ürünlerden en yüksek kaliteye sahip olanı belirtmektir. Tüm bu değerlendirmelerin sonucunda bir çizelge oluşturuluyor. Tadım oturumundan sonra, ITQI farklı derecelendirmelerden oluşan detaylı bir grafik hazırlıyor. Jüri üyelerinin katılımcı şirketlerin ürünleri için yaptığı yorum ve öneriler özetleniyor.

Tüm bunlar dışında, uluslararası Prestiji çok yüksek olan “ITQI Uluslararası Üstün Lezzet Ödülü” Jürileri arasında Executive Chef Fikret Özdemir, Türk ve Portekiz Vatandaşı olarak Uluslararası tecrübelerini Dünya Şefleriyle paylaşacaktır. Executve Chef Fikret Özdemir’in 2020’nin jürileri arasında yer alacağı değerlendirme sonucu derece tüm ürünlerin firmalarına Üstün Lezzet Ödülü verilecektir.

Uyarı! Bu sitede yer alan tüm içerikler, "5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu" uyarınca tescil ve koruma altındadır. Kısmen dahi olsa; basılı şekilde ya da internet üzerinde, izinsiz çoğaltılıp kopyalanamaz, alıntı yapılıp kullanılamaz. Ancak habere aktif link verilerek kullanılabilir. Aksi taktirde ADA Hukuk Burosu yetkilidir.


ŞERBETÇİ ALİ BABA