Bosnian Börek & Mantı Asırlık Gelenek

Boşnak aileler 1450 li yıllardan beri Cuma gününün arifesi olan her Perşembe günü börekler hazırlarlar ve aralarında ikramlarda bulunurlarmış

26 Kasım 07:28

GASTRO TURKEY /Mehmet Birtek

Eskiden Yugoslavya, şimdi ise Sırbistan sınırları içerisinde kalan Novipazar köyünden 1967 yılında Türkiye’ye göç eden ve gelenek göreneklerinden vazgeçmemiş bir alenin hikâyesi Bosnian markası. İşte bu tarihi kültürü Pendik ilçe merkezinde 2,5 yıl önce kendi kurdukları mutfak atölyelerinde tamamen usulüne uygun reçetelendirilmiş bir şekilde özellikle Boşnak mantısı, Boşnak böreği, kuru et, brovnica, bizim kalbura bastı değimiz orjinali dudove olan tatlıları yaparak Boşnak mutfağını ülkemizde yaşatmaya ve temsil etmeye başlarlar. 

Murat bey ve üç kız kardeşin hikayesi olan Bosnian’ın nasıl ortaya çıktığına bakalım. Murat Bey’in esas mesleği iç mimarlık, kendi mesleğini yaparken ablaları da özel banka vb kuruluşlarda yönetici olarak çalışmakta. Murat Bey Üsküdar’da yakın bir aile dostlarına tadilat yaparken, ülkeyi iltica edip ailecek terk etme planı yaptığından ve daha müreffeh bir hayat yaşayacakları bir yere gitmek istediğinden bahseder. Restoran sahibi de “ne gerek var siz börek yapmıyor musunuz?” der. Börek yapıyoruz ama kendimize yemek için damak tadımız için der Murat Bey, bunun üzerine dükkan sahibi sizin börekleriniz çok lezzetli, alın size dükkan burada bu işi yapın der. Böreği güzel yapıyorlar ama bugüne kadar ticari ve endüstriyel formda hiç yapmamışlar ve o günden sonra düşünüp taşınan aile yurtdışına gitmek fikrinden vazgeçer ve aynı zamanda tam zamanlı mimarlık işini de bırakıp sadece danışmanlık yapmaya başlar. O gün Üsküdar’da restoran sahibinin işyerine kira ödeyerek Alija diye bir markayla işe başlarlar burası pandeminin başına kadar sürer. Pandeminin başlamasıyla birlikte, kendi ana yurtları olan Pendik’te Bosnian markası ile yola devam ederler. Evlerinin alt kısmını atölyeye, bahçenin bir kısmını restorana çevirmeye karar verirler. 

Bosnian logosu çok anlamlı. Fotoğraf, işin başında birlikte başladıkları ve ani bir şekilde kaybettikleri annelerinin fotoğrafı. Sağdaki ve soldaki yıldızlar anne ve babayı, arkadaki ızgara fırın ızgarasını, yakasındaki dört çiçek dört kardeşi, en dıştaki dalgalanma 135 derece ısı yayılım dalgasını, 1956 da annenin doğum tarihini temsil etmekte. Logo, bir fotoğraftan çok daha fazlası…

Boşnak böreği yapımı çok zahmetli bir iş ve üç dört saat sürmekte. Boşnak mantısının eti kuşbaşından daha küçük yağsız ve sinirsiz satır etinden yapılmakta, tüm Boşnak böreklerinin hamuru ise yağ yerine kaymak kullanarak çok ince açılmakta. Ürünlerde sadeyağ kullanılıyor ve sadeyağı kendileri yapıyor. Ürünler hazırlanır hazırlanmaz soğuk zincir ile adresinize teslim ediliyor. Dondurucuda 6 ay boyunca paketi ile saklanabiliyor ve istediğiniz an 200 derecelik fırında 40 dakikada pişip sofraya hazır hale getirebiliyorsunuz.

Boşnak börekleri; patatesli, peynirli ve ıspanaklı yapılıyor. Patatesli ve ıspanaklı böreği denedim patatesler öyle bir haşlanmış öyle bir forma girmiş ki adeta kaşar gibi akışkan harika bir lezzet. Ispanaklı böreğin içerisinde tam yağlı peynir de bulunmakta, onda da ıspanak tadı çok baskın değil yemesi kolay ve çok lezzetli. Boşnak mantısına gelince; içerisinde kuşbaşından biraz küçük sinirsiz ve yağsız bolca et var fırınlanıyor ve fırından çıktıktan sonra üzerine hafif özel yoğurt ekleniyor. Brovnica zaten bizim de tanıdık olduğumuz yaban mersini özü en sevdiğim içeceklerden. Yine kuru et kontrfileden yapılıyor önce tuzda bekletiliyor sonra odun ateşinde tütsüleniyor, Balkanlarda da çok meşhur bir et. Soka, bir çeşit kaymaklı turşuları. Ve yine tütsülenmiş sucukları bir harika, çiğ bir şekilde yeniyor ve hiç rahatsızlık vermiyor.    

Bugün Pendik Bosnian Börek&Mantı hâlihazırda 12 çalışanıyla, haftanın yedi günü sabah 07:30 18:00 saatleri arasında hizmet verme olup, özellikle hafta sonları yoğunluk olduğundan rezervasyon yaptırmaları iyi olur. Yine evinize Pendik’te iseniz taze pişmiş diğer ilçelerde iseniz soğuk zincirle whatsup ve instagram hesaplarından sipariş verebiliyorsunuz. Sizlerde bu eşsiz Boşnak ürünlerinden tatmak isterseniz adres belli Yeni Mah. Süreyyapa Cad, Yurtsever Sk No:12, Pendik/İstanbul da Bosnian sizleri bekliyor.

 

Uyarı! Bu sitede yer alan tüm içerikler, "5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu" uyarınca tescil ve koruma altındadır. Kısmen dahi olsa; basılı şekilde ya da internet üzerinde, izinsiz çoğaltılıp kopyalanamaz, alıntı yapılıp kullanılamaz. Ancak habere aktif link verilerek kullanılabilir. Aksi taktirde ADA Hukuk Burosu yetkilidir.