Anadolu Yakasının En İyi  Efendiler Balkan Kornet Dondurmacısı

Sizlere bu yazımda efsane tulumba tatlısından ve Tulumba tatlısını en iyi yapan yerlerden biri olan Efendiler Balkan Kornet Dondurmacısı ve tulumbacısından bahsedeceğim

9 Mayıs 18:09

GASTRO TURKEY

Tulumba tatlısı, kızartılmış hamurun şekerli şerbet içerisinde servis edildiği bir Türk tatlısı olup Balkan kültüründen Osmanlı saray mutfağına giren ve şölen sofralarının vazgeçilmezlerindendir. Bu tatlı adını yapılış yönteminden almış, çünkü ince bir hortumun (yani tulumba) içinden sıkılıp kızgın yağa atılan hamurla yapılıyor. Tulumba İtalyanca ’da hortum anlamına gelen Tromba kelimesinden geliyor. Trombon enstrümanı da aynı kökten geliyor.

Meşhur Balkan Tulumba tatlısının özelliği; Günlük olması, Hafif olması, İstendiği kadar yenilebilmesi, mideyi yakmaması, glikoz kullanılmaması, Kaliteli ayçiçek yağı kullanılması, özel un kullanılması, temiz bir ortamda ve kaliteli malzemeden yapılması olarak sayılabilir. 

Balkan tulumbası ve tatlının yansıra dondurma da mükemmel bir enerji kaynağı olarak düşünülebilir. Aynı zamanda yağ, karbonhidrat ve protein bakımından da zengindir. Ortalama miktardaki dondurma tüketimi kilo almaya neden olmaz. Dondurma içerisindeki fosfor ve kalsiyum sayesinde diş ve kemik sağlığı için çok önemli bir besindir.

İstanbulu’un en iyi tatlı ve dondurma mekanlarından biri Maltepe’de hizmet veren EFENDİLER Kornet ve Balkan dondurma halen 3.kuşak temsilcisi Abdullah Efendiler tarafından işletmeye devam etmektedir. Aslen Trabzonlu olan Abdullah Efendiler’in Molla Rıfat lakaplı dedesi Trabzon Çaykara Yukarı Ogene köyünde imamlık yaparken Osmanlı döneminde imam olarak Makedonya’ya gönderilmiş ve görev sonrasında ailecek 1958 yılında İstanbul’a gelerek Kadıköy, Moda, Sudiye, Göztepe, Maltepe Bostancı ve Fenerbahçe’de kornet dondurma ve balkan tulumba satmaya başlamışlardır.

Maltepe’de 1989 tarihinden beri Feyzullah Caddesinde yenilenen mekanında ve sonrasında da Yalı Mahallesi Mahallenin muhtarları sokağının sahil kısmında Cengiz Usta tarafından hizmet vermeye devam etmektedir. Abdullah Efendiler sportif bir insan olup Fenerbahçe Spor kulübünde ve Maltepe Spor kulübünde uzun yıllar değişik görevlerde yöneticilik yapmıştır.

Yaklaşık 33 yıldır Maltepe’de kalitesinden ödün vermeden, tamamen organik kornet, 25 çeşit doğal dondurma ve ev yapımı balkan tulumbası(saf şeker kullanılıyor ve sadece kışın yapılıyor), ev baklavası ve tatlı çeşitleri üreten Efendiler kornette en çok günlük, hafif ılık ve yumuşak, kıvamlı şerbeti ve hamur dokusuyla, çok hafif lezzetli, dışı çıtır ünlü Balkan tulumbası tercih ediliyor.

Sizlere de bu güzel lezzetleri tatmanızı tavsiye ediyorum.

Merkez: Bağlarbaşı Mah. Feyzullah Cad.No:17/B Maltepe 

Şube: Yalı Mah. Rıhtım Caddesi Dalgıç Sok.No:11 Maltepe Sahil

Mehmet-Birtek-,Abdullah-Efendiler-,Efendiler-Balkan-Kornet-Dondurmacısı

 

Uyarı! Bu sitede yer alan tüm içerikler, "5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu" uyarınca tescil ve koruma altındadır. Kısmen dahi olsa; basılı şekilde ya da internet üzerinde, izinsiz çoğaltılıp kopyalanamaz, alıntı yapılıp kullanılamaz. Ancak habere aktif link verilerek kullanılabilir. Aksi taktirde ADA Hukuk Burosu yetkilidir.